top of page
  • Writer's picturemec. Wierzbicki

UBEZPIECZENIE SAMOCHODOWE


WYPADKI. UBEZPIECZENIE SAMOCHODOWE.

Zgodnie z prawem Nowego Jorku, każdy właściciel pojazdu musi zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. W stanie Nowy Jork wymaganym minimum jest ubezpeczenie 25/50, które w razie wypadku wypłaca do 25 tysięcy dolarów każdej poszkodowanej osobie trzeciej, z tym założeniem, że nie można wypłacić więcej niż 50 tysięcy dolarów wszystkim poszkodowanym osobom trzecim łącznie. Dodatkowo, należy mieć jeszcze wykupione minimum 10 tysięcy dolarów ubezpieczenia, aby zwolnić się z odpowiedzianości za uszkodzenia innych pojazdów.

Nowy Jork jest jednym ze stanów, który wprowadził tzw. ubezpieczenie „No-Fault” Oznacza to, że ubezpieczelnia musi wypłacić odszkodowanie, bez względu na to kto spowodował wypadek. Wobec tego w razie wypadku każdy poszkodowany kierowca musi zgłosić się po benefity bezpośrednio do swojej ubezpieczalni, a nie do ubezpieczalni drugiego kierowcy. Ubezpieczenie „No-Fault” wypłaci do 50 tysięcy dolarów tylko i wyłącznie za (i) koszty leczenia poniesione na leczenie uszkodzeń ciała, które zostały stwierdzone ciągu roku od daty wypadku (ii) utracone zarobki, które są wypłacane w kwocie do 2,000 USD, co miesiąc i przez okres maksymalnie trzech lat od dnia wypadku oraz (iii) inne niezbędne wydatki, do kwoty 25 dolarów dziennie przez okres jednego roku od momentu wypadku. Należy pamiętać, że utracone zarobki brutto są opodatkowane podatkiem federlnym, dlatego też każda miesięczna wypłata będzie automatycznie pomniejszana o 20%.

Co jednak w przypadku gdy wydatki poszkodowanego, tj. rachunki medyczne, utracone zarobki i inne poboczne opłaty związane z wypadkiem przekroczą 50 tysięcy dolarów? Moja rada jest taka - warto zapobiegawczo zabezpieczyć się na taką ewentuaność i zaopatrzyć się w tzw. polisę „APIP”. Jest ona jest oferowana na dodatkowe kwoty wypłacanych świadczeń, jak: 50 tysięcy, 100 tysięcy, itd. Uszczególniając, dzięki APIP otrzymamy zwrot większej części utraconych zarobków. Bedą Państwo zaskoczeni, że za kilka do kilkunastu dolarów więcej, można uzyskać znacznie zarówno wyższe limity jak i bezpieczeństwo.

ROWERZYŚCI I OSOBY POTRĄCONE SĄ UPRAWIONE DO ODSZKODOWANIA ZA BÓL I CIERPIENIE ORAZ POKRYCIA KOSZTÓW LECZENIA Z UBEZPIECZENIA POJAZDU, KTÓRY SPOWODOWAŁ WYPADEK.

26 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page