top of page
  • Writer's picturemec. Wierzbicki

CAR ACCIDENT NY


Na podstawie tzw. Dram Shop Act, właściciel lokalu serwującego alkohol może ponieść odpowiedzialność cywilną za niedozwolone działania nietrzeźwego klienta, jeżeli był on wciąż obsługiwany pomimo, że znajdował się w stanie upojenia. Niedawno boleśnie przekonał się o tym jeden z właścicieli klubu nocnego na Manhattanie, o czym w dzisiejszym artykule.

CAR ACCIDENT NY

To był piątkowy wieczór. Pewien mężczyzna spędził wiele godzin w jednym z nowojorskich klubów, nie wylewając za kołnierz. Pomimo, że klient był już pijany, barman nadal serwował mu alkohol. Po ostatecznym rozdaniu mężczyzna wyszedł z klubu i wsiadł w samochód. Przed najbliższym skrzyżowaniem, widząc zmieniające żółte światło, mężczyzna raptownie przyspieszył. Niestety nie zdążył. W trakcie przejazdu przez skrzyżowanie, światło zmieniło się na czerwone. Nadjeżdżająca taksówka uderzyła w bok pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Uderzenie było tak silne, że pasażerka taksówki została wyrzucona z pojazdu i uderzyła głową o ziemię. Została przewieziona na intensywną terapię. Przez sześć miesięcy leżała w śpiączce, po czym przez rok przebywała na oddziale rehabilitacyjnym. Po wypadku, poszkodowana wymaga całodobowej opieki. Jej rodzice pozwali właściciela klubu o niedochowanie należytej staranności, zamierzone popełnienie deliktu oraz naruszenia ustawy New York Dram Shop Act. W imieniu córki, zażądali odszkodowania za utracone zarobki, ból i cierpienie oraz przyszłe koszty na leczenie i opiekę nad córką.

Prawnicy pozwanego wnieśli o oddalenie pozwu. Policjant, który znalazł się na miejscu zdarzenia, zeznał, że kierowca bełkotał oraz miał przekrwione oczy i czuć było od niego alkohol. Po wyjściu z samochodu nie mógł utrzymać równowagi. Kilku pracowników klubu przyznało, że lokal nie miał żadnej zasad lub regulaminu ograniczającego podawanie alkoholu. Wskazali, że oni sami mogli spożywać alkohol w trakcie pracy. Ponadto, zeznali, że większość obsługi nie była przeszkolona w wykrywaniu stanu upojenia wśród klientów. Często zdarzało się, że barmani serwowali klientom darmowe koktajle. Samo zdarzenie zostało również zarejestrowane na kamerach przy barze. Okazało się, że tego wieczoru kierowca wypił cztery drinki. O blisko trzeciej nad ranem, próbował zapłacić rachunek, ale sięgając po portfel upuścił pieniądze na podłogę za barem.

Podczas procesu, ekspert zeznał, że w momencie gdy klient upuścił gotówkę, poziom alkoholu w jego krwi musiał wynosić co najmniej 0.16%. Wskazał, że oceny dokonał na podstawie zwykłej obserwacji problemów z utrzymaniem równowagi. Ponadto, ekspert stwierdził, że około 4:30 nad ranem, kiedy mężczyzna opuszczał lokal, poziom alkoholu krwi musiał podnieść się do 0.18%.

Ekspert neurolog stwierdził, że poszkodowana doznała wewnętrznego krwotoku oraz rozlanego uszkodzenia aksonalnego mózgu. Ekspert zademonstrował to na obrazach 3-D, które przygotował na podstawie filmów MRI. Na podstawie tych materiałów, swoją opinię przedstawił także neurochirurg.

Proces odbył się bez udziału ławników. Sędzia wydał wyrok na korzyść poszkodowanej. Uznał, że 60% winy za wypadek ponosił kierowca, a kolejne 40% właściciel klubu, ze względu na naruszenie ustawy zakazującej sprzedaży alkoholu nietrzeźwym klientom. Sędzia przyznał poszkodowanej odszkodowanie w łącznej wysokości $20,403,540, w tym $10,000,000 na poczet koniecznej opieki i leczenia, $2,403,540 za utracone zarobki, oraz $8,000,000 za ból i cierpienie.

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100, emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest dostępny dla Państwa 24 godziny na dobę. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdej sprawie w której będziemy mogli Państwa reprezentować.

Na naszej stronie internetowej mogą Państwo (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru akt sądowych (index number) swojej sprawy w istniejące tam pole. Ta część strony jest skonfigurowana bezpośrednio z oficjalnym systemem sądowym stanu Nowy Jork, dzięki czemu wiadomości jakie uzyskają tam Państwo na temat swoich spraw są oficjalnymi danymi sądowymi. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy w tym systemie, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

12 views0 comments
bottom of page